KOSGEB Bilgileri

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir

KOSGEB Nedir, KOSGEB destekleri nelerdir, KOSGEB desteklerinden nasıl faydalanılır,  yazımızın devamında KOSGEB hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yeni iş kurmak isteyen, girişimcilik hakkında ufak bilgi sahibi olan hemen hemen herkes KOSGEB kuruluşunun varlığından haberdar olmuştur. KOSGEB ile alakalı internet üzerinde fazlaca kirli bilgi olması ile beraber genç girişimciler, KOSGEB hakkında net bilgi arayışına girebiliyor. Yazımızın devamında ise KOSGEB hibe kredileri ve KOSGEB hakkında diğer tüm detaylara yer vermeye çalışacağız.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı tarafından verilen destek ve hibe kredilerine verilen genel bir isimdir. KOSGEB 1990 yılında kurulmuş ancak popülerliğini ise son dönemlerde kazanmıştır. Kurulduğu ilk yıllarda vermiş olduğu desteklere nazaran, şuan verilen destekler arasında ise dağlar kadar fark vardır. KOSGEB, her geçen yıl vermiş olduğu desteklerde kendisini geliştirmekte olduğu için son zamanlarda sıkça duyuyor olmamızı da buna bağlayabiliriz. Elbette KOSGEB kredisini almak içinde birden fazla şart gerekiyor. Bunların en başında ise bir KOSGEB sertifikası sahibi olmanız gerektiği geliyor. KOSGEB sertifikası olan ve yapmak istediği işi KOSGEB şartlarına uyan herkes bu devlet destekli kredilerden faydalanabiliyor.

KOSGEB ile İstediğim Sektörde Destek Alabilir Miyim?

Maalesef hayır. KOSGEB ile tüm sektörlerde hibe kredisi alamıyorsunuz. Belirlenmiş olan sektörler haricindeki sektörlere KOSGEB desteği verilmiyor. KOSGEB kredilerinden faydalanabilmek için öncelikle sektör seçiminizi buna uygun yapmalı ve bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. İş planını da yine sitemizde yer alan bağlantılardan edinebilir, örnek iş planı alabilir ve bu iş planları üzerinden de kendi düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Bu iş planlarının bazıları KOSGEB’in resmi internet sitesinde de yer alıyor.

KOSGEB Hangi Sektörlere Destek Vermiyor?

Yazımızın üstünde de bahsettiğimiz gibi KOSGEB tüm sektörlere kredi desteği vermiyor. Bu sektörlerden bazıları; küçükbaş – büyükbaş hayvancılık, araç kiralama, gayrimenkul kiralama ofisi, otobüs işletmesi, komisyonculuk gibi sektörler. Bu sektörler KOSGEB tarafından kesinlikle desteklenmeyecek olan sektörlerdir. Eğer KOSGEB desteklenen ve desteklenmeyen sektörler hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız KOSGEB Bilgileri isimli bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mertcan Kahraman

Leave a Comment